לקבלת ייעוץ
בנושא פלדנקרייז

חדשות ועדכונים

פלדנקרייז ככלי לחיים

תשומת לב

..."המטרה איננה להתאמן על מה שכבר ידוע לנו, כי אם לגלות תגובות לא ידועות וכך ללמוד דרכי פעולה יעילות יותר של עצמנו"...   מדברי משה פלדנקרייז

שיטת פלדנקרייז היא גישה לחיים ואוסף טיפים להתנהלות שלנו בעולם באמצעות התנועה, המודעות והיחס אל עצמנו. כדאי לזכור כי אנחנו יצורים אינטליגנטים ולא מכונות. הכוונה היא שאנחנו כבני אדם יכולים לתקן, לכוון, לשנות את עצמנו. מכונות מתוכננות לפעול באופן מסוים, לפעמים אוטומטי. גם לנו יש תכונה של פעולה אוטומטית. אך ברגע של משבר, או מעמד חריג, יש לנו יכולת לשנות. השינוי נובע מהשליטה על המוח, מהמודעות למה שאנחנו עושים ומהיכולת לגוון ולמצוא אפשרויות חדשות.
שיטת פלדנקרייז עוזרת להפעיל בו זמנית את השרירים, השלד והמוח באמצעות מערכת העצבים המקשרת ביניהם לבין המוח, התחושות והמודעות לעצמנו. השימוש במוח כמנהל העל של הפעולות שלנו, כמאפשר שליטה על המעשים, התנועות וההתנהלות. לכאורה זה נשמע ברור. למשל: איך אדם יושב. יש לכל אחד הרגלים של תנוחה בישיבה, איפה ואיך הוא מניח את כפות הרגליים, איך מונח הראש ביחס לכתפיים, מה מקום  האגן ביחס לכתפיים ואפילו איך נושמים.  לפעמים ההרגלים האלו לא מתאימים לעקרונות הפיזיקה והפיזיולוגיה והם גורמים כאבים ועיוותים שמחריפים עם הזמן.  הגישה בשיטת פלדנקרייז היא לאפשר תיקון על ידי ניווט פנימי מחדש, על ידי שינויי כיוון קטנטנים, באמצעות אוסף ווריאציות לישיבה, על ידי פיתוח רפרטואר גדול של אפשרויות. כל אחד יכול למצוא לעצמו תנוחות חדשות ולגוון בין האפשרויות. על ידי כך, מרחיבים את האינטליגנציה הגופנית. לומדים מה לעשות כדי לעזור כל אחד לעצמו. לומדים לקחת אחריות ופיקוד על עצמנו.  דוגמה נוספת היא אופן הפעולה שלנו אשר בדרך כלל כולל הפעלת ידיים, רגליים ואת הראש. ככל שלומדים להפעיל גם את מרכז הגוף, כלומר הגב, עמוד השדרה, אגן הירכיים, השכמות, בית החזה והכתפיים, פעולות פשוטות נעשות קלות יותר. למשל נעשה קל יותר להתכופף, להושיט יד למעלה, ללכת, להסתובב, אפילו לנשום, לדבר, להסתובב במיטה ולקום ממנה.
הפעלת עצמנו היא פשוטה ולמרות זאת, כל כך הרבה אנשים נתקלים בקשיים. גם ילדים ותינוקות נתקלים בקשיים. מדובר בקשיי התפתחות ועיכובים שונים, קשיים של ילדים לעסוק בספורט כמו רכיבה על אופניים, משחקי כדור, ריצה קפיצה ואפילו כתיבה. בשיטת פלדנקרייז ניתן לעזור גם להם. המשחקים שלנו מהילדות הם חלק מהבסיס ללימוד. ההתנסות, החיפושים, כמו שתינוקות לומדים על ידי התנסות, יכולים גם מבוגרים ללמוד.
אפשר ללמוד בקבוצות ואפשר בשיעורים אישיים. אנחנו לומדים פלדנקרייז, אך בעצם לומדים את עצמנו בשיטה שמשה פלדנקרייז פיתח. פלדנקרייז המציא  שיטה שעוזרת לכל אחד ללמוד את עצמו ולשכלל את יכולותיו.
ללימוד בשיטת פלדנקרייז מספר יסודות ואמנה אחדים:

1. לאט ומעט.  ככל שנאט את הפעילות בזמן השיעור, נוכל לשים לב לפרטים רבים יותר ולהכיר את תבנית הפעולה.

2. להפעיל את מרכז הגוף בכל פעולה ופעולה. ככל שנלמד להשתמש בשרירים הגדולים של מרכז הגוף, שרירי הבטן, הגב והאגן, כך יקטן העומס על הצוואר, על הגב התחתון, על הידיים והרגליים. נוכל להיות יותר אנרגטיים.

3. ללמוד לנוח. בתרבות שלנו המקדשת את העבודה, את הפעילות ללא הפסקה, יש חשיבות מיוחדת לזמן המנוחה, כדי לאגור כוח, כדי לא להיכנס לסחרור.

4. להכיר את נקודות ההישענות שלנו. אנחנו חיים בשדה הכובד וכדי לעשות פעולות יומיומיות כמו להרים רגל, לקום לעמידה, כדאי לדעת על מה נשענים כדי לעשות את זה.

5. למידה אורגנית. הלמידה בשיעורים איננה קוגניטיבית אלא מתוך התנסות, בדיקה, חקירה ומסקנה. כל אחד ואחת מחליטים איך לעשות את מה שעושים.

6. למידה מתוך הבנה ולא מתוך חיקוי. בשיעורי פלדנקרייז בשונה משיעורי התעמלות, יוגה, פילאטיס ועוד, המורה לא מדגימה כי אפ מתארת את מה שעושים. עצם הצורך לתרגם למעשה את הפעולה, מגביר את  החשיבה, הריכוז ותשומת הלב.

דע את עצמך. פלדנקרייז

אהבתם? מצוין, הרגישו חופשיים לשתף:

על הנשימה

בעיות בנשימה

דימוי עצמי

מחשבות בעקבות קריאת הספר מיתוס היופי

לסמוך על עצמי

להיות עדינה עם עצמי

מחקר על ילדים

תיאור מחקר על שיטת פלדנקרייז והשפעתה על ילדים

על הלמידה

למידה אורגנית

לעשות כושר

שיפור היכולת מול גיוס כוח הרצון

קשב וריכוז

פלדנקרייז לשיפור קשב וריכוז

הפרעות קשב וריכוז

איך שיטת פלדנקרייז יכולה לעזור

דע את עצמך. פלדנקרייז
לכל שאלה ולקבלת ייעוץ חינם

מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם: