לקבלת ייעוץ
בנושא פלדנקרייז

חדשות ועדכונים

תהליך הנשימה

בעיות בנשימה

הדואליות של תהליך הנשימה
הנשימה היא פעולה אוטומטית.  אנו נושמים כל הזמן ואי אפשר לשנות את הנשימה אלא לפרקי זמן קצרים, תוך כדי כוונה וריכוז. אך בסדרת שיעורים המכוונים אל הצלעות, אל עמוד השדרה, הצוואר, אגן הירכיים, הכתפיים, הבטן, אל האף ואל הפה, ניתן לשפר את תהליך הנשימה. אלו הם שיעורים שיכולים לעזור לאנשים הסובלים מאסתמה ומקשיים בנשימה.
אפשר להתבונן בתהליך הנשימה ולהיווכח כי הוא מורכב משתי מערכות הפועלות במקביל.
מערכת אחת היא פעולת הריאות ברמה התאית. שם נוצרים קשרים בין החמצן ובין תאי הדם מצד אחד ושם משחררים תאי דם את דו תחמוצת הפחמן. פעילות זאת היא עיקר תהליך הנשימה.
החלק השני הוא תנועתי והוא פעולת השאיבה והפליטה של האוויר אל ומתוך הריאות. מי שאחראי על הגדלה והקטנה של נפח הריאות הם האיברים שמסביב. הסרעפת, הצלעות  והבטן צריכים לזוז כדי לאפשר לריאות לגדול ולקטון. כדי שפעולת השאיבה של האוויר תתקיים, השרירים בין הצלעות, שרירי הבטן, הגב, הכתפיים וכמובן הסרעפת צריכים לפעול בתיאום. הריאות עצמן אינן שריר ואינן יכולות לגדול ולקטון מעצמן.
הרגלי יציבה,  מתח שרירי (החזקת הבטן למשל)  כתפיים מוחזקות, גב כפוף או עקמת, גורמים לכך שחלק  מהמערכת של תנועת הנשימה לא פועל והאויר לא נכנס או יוצא באופן מלא.
כדי להיווכח שהנשימה היא שתי מערכות אפשר להפריד ביניהן. למשל: אם תיקחו אויר ותעצרו את הנשימה ובזמן עצירת הנשימה תכניסו את הבטן  ותוציאו את הבטן, תיווכחו שבית החזה והצלעות מתרחבים ומתכווצים בהתאמה. פעולה כזאת הנעשית בעדינות ורכות מספר פעמים, עשויה להקל ולתת הרגשת רווחה בנשימה. בשיטת פלדנקרייז אנו קוראים לזה "נשימה פרדוקסאלית", כי אלו הן תנועות של נשימה בלי הנשימה עצמה, כלומר בלי הכנסת אויר והוצאתו.
מקום נוסף שניתן לשנות הוא הלוע. אצל רבים השרירים מחזיקים ומצרים את הלוע צר. בנוסף לכך, גם החלק האחורי של הלשון נצמד אל הלוע מלמעלה, מה שלא מאפשר כניסת אויר ויציאתו בזרם נוח. שינוי הלוע יכול לקרות  עם שינוי (הרפיית) המתח השרירי שמכווץ ומצר את הלוע, כדי להחזיר אותו  למצבו הרגיל.
בשיטת פלדנקרייז, ישנם שיעורים בהם לומדים לשתף בנשימה מקסימום איברים. נפח הנשימה גדל והנשימה נעשית יותר קלה. לא נוכל לתקן נזקים שכבר נגרמו לריאות במיוחד במצבים של קשיי נשימה שמקורם בליקויים בתפקוד הריאות עצמן. אך  ניתן לשפר את היעילות ואת קלות הנשימה על ידי שיפור התנועתיות הכרוכה בנשימה.          
ראו שיעור קצר בנושא נשימה
כל זה אמור כתוספת לטיפול רפואי ולא במקומו.  
להתקשרות                  

דע את עצמך. פלדנקרייז

אהבתם? מצוין, הרגישו חופשיים לשתף:

דימוי עצמי

מחשבות בעקבות קריאת הספר מיתוס היופי

לסמוך על עצמי

להיות עדינה עם עצמי

מחקר על ילדים

תיאור מחקר על שיטת פלדנקרייז והשפעתה על ילדים

על הלמידה

למידה אורגנית

לעשות כושר

שיפור היכולת מול גיוס כוח הרצון

קשב וריכוז

פלדנקרייז לשיפור קשב וריכוז

הפרעות קשב וריכוז

איך שיטת פלדנקרייז יכולה לעזור

דע את עצמך. פלדנקרייז
לכל שאלה ולקבלת ייעוץ חינם

מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם: