לקבלת ייעוץ
בנושא פלדנקרייז

חדשות ועדכונים

מה שרצית לדעת על ממציא שיטת פלדנקרייז

ד"ר משה פלדנקרייז היה יהודי, ישראלי, מדען, מהנדס וג'ודוקה (אמן ג'ודו). הוא נולד בסלבוטה שבאוקראינה. כילד קיבל חינוך יהודי דתי עם גוון חסידי.  משה פלדנקרייז עלה לארץ [בשנת 1918] בגיל 14 כחלוץ. כדי לשרוד את הפוגרומים וכדי לחיות בארץ, הוא למד שיטות של הגנה עצמית ולימד אותן.  בעקבות פציעה קשה, כאבים  בברכו ואכזבתו משיטות הטיפול הקונבנציונאליות,  החל במסע אישי - שתכליתו לגלות את אופן הפעולה שלו עצמו, לרפא את גופו ולחזק את יכולותיו הפיזיולוגיות והמנטאליות באופן עצמאי.

את מסעו החל בלימוד ג'ודו ביפן, הוא למד שיטות הריפוי ידועות כמו זאת של  פ.מ. אלכסנדר, ("שיטת אלכסנדר") את פאולה ("שיטת פאולה"), טרייגר, אידה רולף,  גורדייף ("המסע אל המופלא"), ואחרים, שהמציאו שיטות טיפול וריפוי הקרויות על שמם. ד"ר פלדנקרייז הכיר אותם, למד את שיטותיהם, והשתלם אצלם באופן אישי. הוא שילב בין עקרונות השיטות השונות ובין הידע המדעי פיזיקלי שלו ופיתח אותם לכלל שיטה אחת - שיטת פלדנקרייז, המאפשרת להכיר ולשכלל את היכולות הפיזיולוגיות של הגוף, תוך הגנה מיטבית עליו. הוא פיתח את שיטתו בתל אביב במשך כמה עשורים, בהם כתב ספרים, טיפח דור של מורים וזכה להכרה בינלאומית. משה פלדנקרייז חי את חייו עם פציעה בברך בלי להזדקק לניתוחים שהוצעו לו, בלי כאבים והעיקר ללא הגבלה, בזכות הגילויים שלו עצמו. רק לאחר שמצא את הדרך לסייע לעצמו, גילה כי הוא יכול להתשמש בידע שרכש, כדי לעזור לאחרים.

שיטת פלדנקרייז הינה מורכבת ורבת פנים, ומלווה את האדם לאורך כל שלבי התפתחותו: מגיל הינקות, דרך הבגרות ועד לזיקנה. היא נחשבת כשיטה מצליחה לשיקום גופני לאחר פציעות, אך השימוש בעקרונות הטיפוליים של השיטה מסייע בחיזוק הגוף ובשכלול היכולת הפיזיולוגית בכל גיל ובכל מצב גופני.

משנות ה- 60 של המאה הקודמת קיבץ פלדנקרייז בתל אביב קבוצת תלמידים בכירים שאותם ייעד להעביר את הידע שלו ואת שיטתו הלאה. בקורסי המורים לפלדנקרייז, הנהוגים מאז מותו, מלמדים לפחות ארבעה מורים שונים, במטרה להכיר לתלמידים את ריבוי הפנים של השיטה.

דע את עצמך. פלדנקרייז

אהבתם? מצוין, הרגישו חופשיים לשתף:

על השיטה

מה שרצית לדעת על השיטה ואיך תוכלי להיעזר בה לשיפור חייך

שיטת פלדנקרייז בארץ

יישום שיטת פלדנקרייז בארץ

מכתבי המלצה

מטופלים, תלמידים ומשתתפי הקבוצות כותבים

ספרות מקצועית

ספרים, מאמרים ומקורות נוספים על שיטת פלדנקרייז

דע את עצמך. פלדנקרייז
לכל שאלה ולקבלת ייעוץ חינם

מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם: